Badania naczyniowe

Choroby układu krążenia odpowiadają w Polsce za blisko połowę zgonów i są przyczyną inwalidztwa dla tysięcy osób, dlatego uznawane są za choroby cywilizacyjne. Wśród zagrożeń znajdują się zawały serca, udary mózgu, miażdżyca objawowa tętnic, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa.

 

Obecnie dysponujemy nowoczesnymi rozwiązaniami diagnostycznymi, takimi jak USG dopplerowskie, które pozwala w warunkach pozaszpitalnych na wykrycie schorzeń tętnic i żył. Badanie to ma pewne ograniczenia związane z penetrację fal dźwiękowych, ale w rękach sprawnego ultrasonografisty stanowi ważną broń w walce z chorobami naczyń.

 

USG dopplerowskie to jedno z podstawowych badań w diagnostyce chorób układu krążenia. Pozwala na ocenę przepływu krwi w dużych tętnicach i żyłach, wykorzystując zmiany częstotliwości fal ultradźwiękowych odbitych od poruszających się krwinek. Analizując odbitą od nich falę ultradźwiękową, można oznaczyć kierunek i prędkość przepływu krwi, a także wszelkie zaburzenia skutkujące nieprawidłowościami przepływu.

Wskazaniem do przeprowadzenia badania USG Dopplera są objawy wskazujące na zaburzenia funkcji naczyń, np.:

  • obrzęki kończyn, często z tkliwością i zaczerwienieniem – w poszukiwaniu zakrzepicy żylnej
  • bóle kończyn, nasilające się przy wysiłku – z podejrzeniem na zwężenia i niedrożności tętnic
  • bóle brzucha i kończyn dolnych, zasłabnięcia – badania w kierunku tętniaków aorty
  • utraty przytomności, zawroty głowy, przebyty udar – ocena naczyń domózgowych w poszukiwaniu zwężeń.

Odrębnymi wskazaniami do badań jest ocena narządów przeszczepionych oraz diagnostyka kardiologiczna (tzw. ECHO serca).

 

Badanie USG doppler ma wiele zalet – to badanie całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, zazwyczaj nie potrzeba do niego specjalnych przygotowań, wykonywane jest w każdym wieku i można je wielokrotnie powtarzać. Na skórę w badanym miejscu nakładany jest żel wspomagający przenikanie ultradźwięków, podobnie jak przy zwykłych badaniach USG.

CM AS-MEDICA umożliwia wykonanie na miejscu następujących badań dopplerowskich:

  • USG tętnic kończyn dolnych i górnych
  • USG aorty (zwykle badanie powiązane z badaniem tętnic kończyn dolnych)
  • USG układu żylnego kończyn
  • USG tętnic szyjnych i kręgowych
  • USG przezczaszkowe w wybranych przypadkach.

Badania nie wymagają specjalnego przygotowania, poza badaniem aorty (tętnic kończyn dolnych), do którego warto być na czczo i nie spożywać płynów gazowanych. W pozostałych przypadkach należy zadbać o higienę oraz łatwy dostęp do miejsc badanych (np. dekolt do badań tętnic szyjnych).

 

Bliższe informacje na temat terminów badań w recepcji.