Neurologia

Dr Iwona Płowaś

neurolog

Neurolog zajmuje się chorobami obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Ośrodkowy układ nerwowy (w skrócie OUN) to mózg i rdzeń kręgowy, a obwodowy układ to część systemu nerwowego przekazująca informacje pomiędzy ośrodkowym układem nerwowym a poszczególnymi narządami. Specjalista neurologii musi się zatem zmierzyć z bardzo szerokim wachlarzem objawów i nieprawidłowości, wynikających z chorób układu nerwowego, a także uszkodzeń wywoływanych przez choroby innych narządów (np. uciski na korzenie nerwów na tle dyskopatii). Zdarza się, że przyczyny zaburzeń neurologicznych wchodzą w zakres psychiatrii i trzeba sobie zdawać sprawę ze współzależności tych dwóch specjalności lekarskich.

 

Niepokojące objawy, które wymagają oceny neurologicznej to m.in. szeroko pojęte bóle, osłabienie siły mięśniowej (zwłaszcza niesymetrycznie), sztywności i drżenia mięśniowe, zaburzenia czucia, problemy z koordynacją ruchową, zawroty głowy, problemy z pamięcią, zasłabnięcia i omdlenia.

Neurologia w CM AS-MEDICA:

  • Diagnostyka i leczenie chorób wieku dorosłego, m.in.: bóle kręgosłupa, nerwobóle, padaczka, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, udar mózgu oraz stany po udarze mózgu, guzy mózgu, migrena i inne bóle głowy, nerwica, wszelkie miopatie i inne.
  • Konsultacje neurologiczne w ramach badań medycyny pracy