Diabetologia

Nina Kolczyńska

specjalista diabetolog

Cukrzyca stała się plagą naszej ery. Jest jednym z głównych i wciąż narastających problemów zdrowotnych świata. Od pewnego czasu wzrost zachorowań na cukrzycę w całej populacji ma wręcz charakter epidemii. Szacuje się że w Polsce choruje około 3 milionów pacjentów ale nawet milion z nich jeszcze o tym nie wie. 90% rozpoznań stanowi cukrzyca typu 2, która w znacznej mierze łączy się z otyłością oraz niezdrowym stylem życia. Związane z nią choroby układu sercowo naczyniowego oraz otyłość stanowią poważny problem cywilizacyjny. Nie bez powodu określana jest cichym zabójcą – stopniowo, często bezobjawowo, ale wybitnie konsekwentnie prowadzi do destrukcji naszego organizmu, niszcząc ważne układy takie jak serce, nerki, tętnice i układ nerwowy. Dzisiejsza medycyna zwraca dużą uwagę na problem wczesnego rozpoznawania zaburzeń metabolizmu glukozy oraz właściwe leczenie.

Doktor Nina Kolczyńska jest diabetologiem i lekarzem chorób wewnętrznych z wieloletnim doświadczeniem. Obecnie pracuje w Oddziale Nefrologii Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu. Specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu wszystkich rodzajów cukrzycy, stanów przedcukrzycowych i insulinooporności. Pani Doktor szczególną uwagę poświęca chorym z cukrzycą typu 2 oraz cukrzycą ciążową.
Dodatkowo dr Nina Kolczyńska zajmuje się indywidualną diagnostykę przyczyn oraz kompleksowym leczeniem otyłości. Dzięki tej opiece pacjenci mogą w kontrolowany i bezpieczny sposób odzyskać zdrowie i dobrą formę.

Centrum Medyczne AS-MEDICA od roku 2011 funkcjonowało jako Ośrodek Badań Klinicznych i przez kilka lat brało udział w programach klinicznych w ramach badań nad innowacyjnymi lekami w cukrzycy. Pozwoliło to dodatkowo wzbogacić wiedzę o tej chorobie i wypracować optymalny standard opieki na pacjentem.

Diagnostyka podstawowa – ważnym aspektem diagnostycznym jest panel badań laboratoryjnych, począwszy od podstawowych w cukrzycy, w który wchodzą następujące:

  • lipidogram – pomiar frakcji cholesterolu i trójglicerydów (ocena ryzyka miażdżycy i choroby wieńcowej)
  • kreatynina – ocena pracy nerek
  • hemoglobina glikowana – ocena kontroli cukrzycy
  • glukoza – ocena poziomu cukru
  • badanie ogólne moczu

Leczenie cukrzycy – wdrażanie i modyfikacja farmakoterapii
Postępowanie dietetyczne (konsultacje dietetyka)
Szersza diagnostyka uwzględniająca ocenę uszkodzeń narządowych

  • konsultacje okulistyczne (ocena naczyń na dnie oka)
  • konsultacje neurologiczne (ocena neuropatii cukrzycowej)
  • konsultacje kardiologiczne (ocena układu sercowo-naczyniowego)
  • w razie potrzeby konsultacje chirurgiczne (angiopatie obwodowe, stopy cukrzycowe)