Alergologia

Dr hab. n. med. Paweł Majak

Alergolog


UWAGA:

Konsultacje alergologiczne zostały czasowo wstrzymane.

Rejestracja w chwili obecnej nie przyjmuje rezerwacji wizyt.

Przepraszamy za zaistniałe niedogodności. O ponownej możliwości konsultacji będzie można dowiadywać się na naszych stronach lub bezpośrednio w rejestracji CM AS-MEDICA.


Alergologia  to specjalizacja zajmująca się  schorzeniami alergicznymi, czyli stanami nadwrażliwości lub potocznie uczuleniem na alergeny.

Lekarz alergolog zajmuje się rozpoznaniem oraz leczeniem chorób wywoływanych przez alergeny. Zadaniem alergologa jest ustalenie przyczyny alergii oraz wdrożenie odpowiedniego schematu leczenia.

 

Alergeny to substancje powszechnie występujące w środowisku i dla części osób klinicznie „niezauważalne”, takie jak pyłki, roztocza, pleśń, metale, konserwanty, niektóre składniki pokarmowe, sierść zwierząt, chemia domowa itd. U niektórych jednak, kontakt z tymi czynnikami może wyzwolić reakcję uczuleniową. Zachodzi ona na skutek nieprawidłowej odpowiedzi układu immunologicznego na daną substancję. Stan alergiczny może przebiegać łagodnie, jak w przypadku kaszlu, kataru , łzawienia, aż po zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny, a nawet śmierć.

 

Alergie stały się problemem cywilizacyjnym, coraz więcej z nas wykazuje uczulenia na czynniki środowiskowe, pokarmy, kosmetyki, tekstylia, leki. Często nie kojarzymy swych objawów z możliwym uczuleniem, symptomy mogą nie być tak oczywiste jak wspomniany wcześniej katar czy typowy piasek pod powiekami.

Alergologia w CM AS-MEDICA:

W naszym Centrum Medycznym oferujemy możliwość konsultacji wybitnego specjalisty w dziedzinie alergologii oraz możliwość wykonania dodatkowych badań, w tym testów alergicznych.