USG

Ultrasonografia jest w chwili obecnej standardową, bezpieczną metodą diagnostyczną, wykorzystującą do badań narzą ciała ludzkiego fale ultradźwiękowe. W tym rodzaju badań wykorzystuje się zjawiska odbicia fali ultradźwiękowej na granicy ośrodków o różnych gęstościach, co pozwala na ocenę wielkości, kształtu i struktury narządów wewnętrznych, a w szczególności różnicowanie zmian o charakterze litym od zmian o charakterze płynowym. Znakomitym uzupełnieniem podstawowego obrazowania w ultrasonografii (obrazowanie w skali szarości) jest badanie dopplerowskie, bez którego w dzisiejszych czasach nie można wyobrazić sobie procesu diagnostycznego. Badanie dopplerowskie jest rodzajem badania ultrasonograficznego, pozwalającego oceniać przepływ naczyniowy. Ocena ultrasonograficzna naczyń stała się możliwa dzięki wykorzystaniu efektu Dopplera polegającego na zmianie częstotliwości fali ultradźwiękowej po odbiciu od ośrodka będącego w ruchu. Aparat USG rejestruje zmiany częstotliwości fali ultradźwiękowej odbitej od płynącej krwi i przedstawia na monitorze. Płynąca krew widoczna jest wewnątrz naczyń w różnych odcieniach koloru czerwonego i niebieskiego. Możliwy jest także dokładny pomiar prędkości przepływu krwi i innych parametrów na specjalnym wykresie. Badanie USG posiada jednak swoje ograniczenia – ze względu na całkowite odbicie fali ultradźwiękowej na granicy z kością i powietrzem nie jest możliwa ocena struktury wewnętrznej prawidłowej kości, prawidłowego miąższu płucnego i narządów przesłoniętych przez gaz w jelitach. Możliwa jest natomiast ocena zarysów kości. Ważnym aspektem ultrasonografii jest wcześniejsze przygotowanie się pacjenta do badań.

-bKktoASWh0dHA6Ly9vY2RuLmV1L2pjbXNNZWRvbmV0QnVja2V0Lzg3ZjMwNjZjLTU0NDgtNGMzYy04OWExLTYxZTM3ZmY4OWY3Mi5qcGeRkwXNA27NAe0

CM AS-MEDICA umożliwia wykonanie badań na wysokiej jakości, nowoczesnych aparatach USG.

Nasz personel posiada wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu i interpretacji badań USG.

Przygotowanie do badań:

Ogólnie należy zadbać o właściwą higienę oraz założyć ubranie umożliwiające łatwy dostęp do badanych okolic.

  • Do badania USG jamy brzusznej prosimy zgłaszać się na czczo, co najmniej 6 godzin od poprzedniego posiłku. Należy również powstrzymać się przed paleniem i ograniczyć rozmowy aby zmniejszyć ilość połykanego powietrza. Zaleca się u osób cierpiących na wzdęcia użycie środków zmniejszających ilość gazów w jelitach takich jak espumisan lub esputicon.
  • Do badan urologicznych i ginekologicznych dodatkowo wymagane jest spożycie większej ilości niegazowanych płynów – konieczne wypełnienie pęcherza moczowego. Płyn należy przyjmować około 2 godziny przed badaniem, aby uzyskać uczucie parcia na mocz. Bez wypełnionego pęcherza moczowego nie można ocenić prawidłowo jego struktury, a także struktur prostaty i narządów rodnych kobiety.
  • Do badania USG przezpochwowego narządów rodnych u pacjentek miesiączkujących – standardowo należy zgłosić się kilka dni po miesiączce, chyba , że istnieją inne wskazania wynikające z zalecenia lekarza.
  • Badania dopplerowskie naczyń wymagają podobnych, choć mniej restrykcyjnych zaleceń jak przy badaniu jamy brzusznej tylko w przypadku badań tętnic kończyn dolnych – ze względu na standardową konieczność oceny aorty i tętnic biodrowych. Wówczas wskazane jest ograniczenie wzdęcia jelitowego. Pozostałe badania dopplerowskie nie wymagają istotnego przygotowania.